Wyceń swój tekst

Tworzenie tabel w LaTeX – podstawy

Redakcja i korekta tekstu
Atelier redakcji tekstu
02.07.2024

LaTeX to profesjonalny system składu drukarskiego, który umożliwia tworzenie dokumentów naukowych i technicznych o wysokości jakości typograficznej. Jakość składu pozostaje niezmiennie wysoka niezależnie od rozmiaru dokumentu. Program pozwala zautomatyzować wiele prac związanych ze składaniem dokumentów, w tym generowanie spisów treści, symboli i tabel. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć, na temat tworzenia tabeli w dokumentach LaTeX oraz jak wygląda opracowanie danych. 

Jak przygotować plik źródłowy do pracy w LaTeX-u?

Cechą szczególną dokumentów, które zostały złożone w LaTeX-u, jest determinizm, czyli możliwość uzyskania takiego samego efektu niezależnie od systemu operacyjnego czy używanej drukarki. Przed przystąpieniem do pracy w programie należy jednak odpowiednio przygotować plik źródłowy. Aby praca przebiegała bez problemów, stosuj się do następujących zaleceń:

  • oddzielaj słowa spacjami (mogą być nawet podwójne);
  • aby uzyskać twardą spację, stosuj znak tyldy ~; 
  • koniec akapitu oznacza się pustą linią, a nie znakiem przejścia do nowego wersu; 
  • znaki: $ & % # _ { } ˜ ^ \ należą do grupy znaków specjalnych i ich wstawienie do pliku źródłowego należy poprzedzić znakiem \; 
  • nie formatuj tekstu, program zrobi to za Ciebie;
  • łamanie tekstu jest ustalane w momencie kompilacji, a wygląd dokumentu nie ulega później zmianie;
  • po kompilacji dokumentu następuje grupowanie opcji decydujących o wyglądzie dokumentu (tzw. klasy dokumentu). 

tworzenie tabel w latex

Tabele w LaTeX-u – od czego zacząć?

LaTeX oferuje ogromne możliwości formatowania tabel, pozwalając na tworzenie prostych, jak i bardzo zaawansowanych układów. Środowiskiem do tworzenia tabel w programie jest tabular.

Poniżej prezentujemy prosty przykład tabeli w LaTeX-u:

przykład tabeli w latex

Jak interpretować ten zapis?

  • {|c|c|c|} – tabela będzie miała trzy kolumny, a każda komórka będzie wyśrodkowana (c) oraz otoczona pionowymi liniami (|);
  • Kolumna 1 & Kolumna 2 & Kolumna 3 \\ – komórki w wierszu są oddzielone znakiem &. Koniec wiersza jest oznaczony przez \\;
  • \hline – dodaje poziomą linię w tabeli.

Oczywiście program umożliwia korzystanie z bardziej zaawansowanych funkcji. Poniżej prezentujemy przykładową tabelę w LaTeX-u wzbogaconą o dodatkowe funkcjonalności:
tabela w latex rozszerzona

Jak widzisz, część symboli pokrywa się z tymi, które pojawiły się w prostej tabeli. Zobacz, co oznaczają pozostałe:

  • \textbf{} – pogrubienie tekstu;
  • \usepackage{} – pakiety array, booktabs i caption, które rozszerzają możliwości LaTeX w zakresie tworzenia tabel;
  • \caption{} – podpis do tabeli;
  • \centering – wyrównanie tabeli do środka strony;
  • [h]: – lokalizacja tabeli w dokumencie (h oznacza tutaj, tj. "here").
    Odstęp między kolumnami w tabeli można ustalić za pomocą polecenia @{...}.
Terminy gonią i jesteś już zmęczony/a szukaniem błędów w swoim tekście?

Chcesz już mieć czas dla siebie i bez zmartwień móc w spokoju spotkać się ze znajomymi?

Atelier redakcji tekstu

Wstawki – tabele w LaTeX-u

Tabele w LaTeX-u są umieszczane w postaci tzw. wstawek tworzonych za pomocą środowisk table (tabele). Jeśli wstawka nie mieści się na stronie, program automatycznie przenosi ją na kolejną, uzupełniając pozostały obszar tekstem. Może się zdarzyć, że tabela, której nie można poprawnie wstawić, przesunie kolejkę na koniec dokumentu. Instrukcja \listoftables wstawia do dokumentu spis tabel. 

Pakiet makecell w LaTeX-u

Użytkownicy LaTeX-u mają możliwość swobodnego modyfikowania wyglądu komórek tabeli za pomocą makecell. Z jego pomocą można m.in. łamać linie w komórce, wyrównywać tekst w pionie i poziomie czy zarządzać odstępami wokół zawartości komórki. Pakiet jest bardzo przydatny, jeżeli potrzebujesz dodać do tabeli komórki zawierające więcej niż jedną linię tekstu lub chcesz sformatować zawartość komórki w bardziej skomplikowany sposób.

Aby użyć pakietu makecell, należy go najpierw załadować w preambule dokumentu \usepackage{makecell}

Przykładowe użycie makecell:
przykładowe użycie makecell

Jak widzisz, w każdej komórce tabeli utworzonej przez \makecell znajdą się dwa wiersze tekstu.

Pakiet umożliwia także formatowanie tekstu w komórkach. Użytkownik może zmieniać styl, czcionkę, rozmiar, a także inne atrybuty:
zmiana atrybutów

\makecell[tl] ustawia wyrównanie tekstu w komórce do górnej lewej, a sam tekst jest sformatowany jako pogrubiony, z kursywą i czcionką monospace. Pakiet makecell oferuje także inne przydatne funkcje, takie jak możliwość ustawienia szerokości kolumny za pomocą \makecell oraz definiowania nowych typów kolumn za pomocą polecenia \newcolumntype.

Zobacz także jak stworzyć profesjonalną bibliografię w LaTex

Poleceniem zbliżonym do makecell jest thead używane do definiowania komórek w nagłówku tabeli. Oba polecenia mają wersję*, która pozwala zachować dodatkowy odstęp wokół komórki. Jest to szczególnie przydatne w przypadku bardziej skomplikowanych tabel, gdzie nagłówki mogą wymagać większej elastyczności w zakresie formatowania.
Zobacz, jak można użyć polecenia w tabeli:
użycie polecenia w tabeli

Nagłówki kolumn, sformatowane za pomocą \thead, są automatycznie pogrubione i wyrównane do środka.

Jeśli potrzebujesz wielowierszowych nagłówków, możesz to osiągnąć tak jak w przypadku \makecell, używając \\ do łamania linii:
łamanie lini w makecell

W tym przykładzie każda komórka nagłówka zawiera dwa wiersze tekstu, sformatowane zgodnie z domyślnymi ustawieniami \thead.
Pakiet makecell i polecenie \thead znacznie ułatwiają tworzenie estetycznych i funkcjonalnych tabel w LaTeX-u, pozwalając na większą kontrolę wyglądu nagłówków oraz zawartości tabel.

Pozostałe dodatki do tabel 

dodatki do tabel
Źródło: https://home.agh.edu.pl/~mszpyrka/lib/exe/fetch.php?media=lectures:latex:latex2019-a4.pdf

Tworzenie tabel w LaTeX-u umożliwia skomplikowane formatowanie, dzięki czemu narzędzie doskonale sprawdzi się do tworzenia profesjonalnych dokumentów. 

Profesjonalny skład tekstu i materiałów graficznych do druku to kluczowe elementy decydujące o estetyce i transparentności danej publikacji. Jeżeli chcesz, aby Twoja praca spełniała wszelkie kryteria techniczne, skorzystaj z usług ekspertów z Atelier redakcji tekstu https://www.atelier-redakcji.eu/.

Nie odchodź, zgarnij ebooka!

Chcesz uniknąć najczęstszych pułapek, które studenci popełniają w swoich pracach dyplomowych?

Pobierz nasz darmowy ebook, który pomoże Ci napisać perfekcyjną pracę dyplomową!

Atelier redakcji tekstu

Atelier redakcji tekstu

Specjaliści ds. redakcji i korekty tekstu

Atelier redakcji tekstu to doświadczony zespół korektorów i redaktorów oferujący usługi w zakresie profesjonalnej korekty i redakcji wszelkiego rodzaju tekstów – prac licencjackich, magisterskich, doktorskich, artykułów, książek itp.

Podobne artykuły

tworzenie tabel w latex
Redakcja i korekta tekstu

Tworzenie tabel w LaTeX – podstawy

LaTeX to profesjonalny system składu drukarskiego, który umożliwia tworzenie dokumentów naukowych i technicznych o wysokości jakości typograficznej. Jakość składu pozostaje niezmiennie wysoka niezależnie od rozmiaru dokumentu

bibliografia w latex
Redakcja i korekta tekstu

Bibliografia w LaTeX – kompletny przewodnik

LaTeX, utworzony w 1984 roku, to funkcjonalność, która do dzisiaj pozostaje popularnym oprogramowaniem doskonale sprawdzającym się w przypadku tworzenia pracy naukowej. Autorzy naukowych publikacji muszą bowiem dbać nie tylko o najwyższą jakość merytoryczną swoich publikacji, ale także o ich odpowiednie sformatowanie

Potrzebujesz pomocy doświadczonej osoby do skontrolowania tekstu?

Oferujemy kompleksową pomoc w zakresie redakcji i korekty tekstu, a nasze usługi świadczymy na najwyższym poziomie.
Tekst będzie spełniał wszelkie wymogi uczelniane, redakcyjne i językowe. Dostaniesz tekst gotowy w 100% do publikacji/wydruku.