Czym jest kwerenda?
Kwerenda, jako słowo etymologicznie zakorzenione w języku łacińskim, oznacza poszukiwanie – łac. quaero – „szukam”, łac. quaerenda – „być poszukiwanym”. Terminu tego używa się najczęściej wtedy, gdy chodzi o systematyczne wyszukiwanie konkretnych informacji. Kwerenda odnosić się może do bardzo różnych sytuacji w życiu zawodowym lub prywatnym. Chodzi o formalną prośbę lub zapytanie skierowane do danego źródła. Będzie więc chodzić zarówno o proste pytania wpisywane w wyszukiwarce internetowej, ale także pytania skierowane do urzędów i prośby o udzielnie informacji w bibliotece.
Spis treści
Co to jest kwerenda i jakie ma zastosowanie?
Gdy mówimy o kwerendzie, to z jednej strony może chodzić o zwykłe proste wyszukiwanie informacji w Internecie, które są nam akurat potrzebne, ale również skomplikowane badania, które są realizowane w archiwach lub bibliotekach.
Kwerenda przydaje się jako proces badawczy w kontekście aktywności naukowej. Jest czynnikiem nieodzownym w twórczości intelektualnej. Oznaczać wówczas będzie zbieranie, analizowanie, a także interpretowanie danych pochodzących z bardzo różnych źródeł. To mogą być książki, artykuły naukowe, archiwa i bazy danych.
Profesjonalnie zrealizowana kwerenda to możliwość zgromadzenia informacji, które są niezbędne i które będą podstawą do kolejnych wniosków i analiz.
Dlaczego ważne jest korzystanie z kwerend w różnych dziedzinach?
Czy są jakieś istotne powody, dla których warto korzystać z kwerendy? Jest ich sporo, a będą się odnosić do wielu najróżniejszej dziedzin ludzkiej aktywności. Szczególnie chodzi o dziedziny naukowe. To w końcu przecież wiedza naukowa jest gmachem zbudowanym na fundamentach skrupulatności w docieraniu do faktów naukowych, które są sprawdzalne i weryfikowalne.
- Kwerenda gwarantuje rzetelność i dokładność informacji. Podczas tej czynności zbieramy informacje potwierdzone i szczegółowe pochodzące z różnych źródeł, co jest kluczowe w pracy naukowej, a więc przydaje się zarówno studentom, jak też pracownikom naukowym, czy chociażby dziennikarzom i pisarzom. Dzięki kwerendzie możliwe jest podejmowanie świadomych decyzji, a to nie byłoby możliwe, gdybyśmy nie mogli się opierać na solidnych danych. Badacze dzięki kwerendzie zyskują dostęp do literatury przedmiotu. Mogą poprawić wyniki wcześniejszych badań poprzez analizy statystyczne. Tylko w ten sposób można prowadzić badania, które są rzetelne i które opierają się na dowodach.
- Korzystanie z kwerendy to także inwestycja w swoje umiejętności i inwentarz wiedzy. Jeżeli proces ten jest realizowany regularnie, nasz potencjał krytycznego myślenia jest sukcesywnie karmiony. Rozwijamy również umiejętności analityczne. Uczymy się jak interpretować dane, które udało nam się zebrać i jak oceniać źródła w kontekście wiarygodności.
- Nie zapominajmy też o tym, że są takie dziedziny jak nauki przyrodnicze lub technologia, gdzie kwerendy są czynnością podstawową. Bez nich niemożliwe były by nowe odkrycia i wdrożenie innowacji. To podczas kwerendy identyfikujemy luki w danym obszarze wiedzy i jesteśmy inspirowani do dalszych badań.
- Kwerendy są także ważne w pracy zawodowej. W sposób bardzo wyraźny wpływają na efektywność pracy, szczególnie jeżeli chodzi o takie dziedziny jak wspomniana nauka, prawo i medycyna. Dzięki kwerendom możliwe jest efektywniejsze i szybsze docieranie do niezbędnych informacji. To zaś z kolei przekłada się na przyspieszenie procesów decyzyjnych i badawczych, co ma też ogromny wpływ na ich optymalizację, a więc oszczędności. Biznes stale posiłkuje się kwerendami, ponieważ w ten sposób na bieżąco analizuje się rynek, ocenia preferencje i potrzeby klientów, ale także monitoruje działalność konkurencji. Następstwem tego jest zwiększenie efektywności operacyjnej i poprawa wyników finansowych.
Jak wspomnieliśmy na wstępie, kwerenda może pomóc także w zwykłych prozaicznych sytuacjach. W życiu codziennym szybciej możemy znaleźć lepszy produkt lub usługę. Szybciej zaplanujemy podróż albo zrozumiemy jakieś skomplikowane zagadnienia. Są to czynniki niezbędne, aby można było podejmować bardziej świadome decyzje i lepiej zrozumieć rzeczywistość, w której żyjemy.
Rodzaje kwerend
W dobie wszechobecnej informacji i natychmiastowej dostępności kwerendy są bardzo ważne, jeśli chodzi o gromadzenie, analizowanie i wykorzystywanie danych. Aby proces ten przebiegał sprawnie i prawidłowo, w zależności od konkretnej dziedziny, stosowane będą różne kwerendy, które różnią się zastosowaniem i metodologią. Dzięki temu, że charakteryzują się specyficznymi cechami, możliwe jest bardziej efektywne wyszukiwanie informacji.
Kwerenda archiwalna
Kwerenda archiwalna to, jak sama nazwa wskazuje, proces docierania do informacji, które znajdują się w materiałach archiwalnych. Może chodzić o fotografie, rękopisy, mapy lub innego typu zasoby, które są magazynowane w archiwach. Dane dotyczyć mogą konkretnych zagadnień, osób, wydarzeń albo miejsc.
W przypadku badań historycznych można uzyskać dostęp do źródeł pierwotnych, co jest konieczne, aby zrekonstruować wydarzenia z przeszłości. Może także chodzić o badania genealogiczne, jeżeli ktoś chce dotrzeć do korzeni swojej rodziny i uzyskać dostęp do aktów urodzeń, zgonów lub małżeństw czy też spisów ludności.
Tego typu kwerenda przewiduje również badania prawnicze celem dotarcia do starych umów, zapisów sądowych lub innego rodzaju dokumentów prawnych. Poza tym kwerenda archiwalna stosowana jest także jako pomoc w ochronie i promocji dziedzictwa kulturowego. Wtedy też uzyskuje się dostęp do źródeł dotyczących sztuki, architektury albo innych czynników kulturotwórczych.
W praktyce kwerenda archiwalna polega na:
- Identyfikacji źródeł, a więc dotarciu do archiwów zawierających interesujące nas materiały. To mogą być archiwa regionalne, państwowe, kościelne lub uniwersyteckie.
- Przeglądzie inwentarzy i katalogów, a także baz danych, co pozwala na zlokalizowanie dokumentów potencjalnie użytecznych.
- Wnioskowaniu o dostęp do archiwów. Są takie, które udostępniane są dopiero po uzyskaniu zgody na ich analizę.
- Analizowaniu dokumentów, ich przeglądzie i ocenie pod względem użyteczności dla poszczególnego badania.
- Dokumentowaniu polegającym na zapisywaniu katalogowanych informacji, które zebrano. Dzięki temu można się do tych zasobów odwołać w przyszłości.
Kwerenda biblioteczna
Ten rodzaj kwerendy polega na wyszukiwaniu informacji znajdujących się zasobach bibliotecznych. Proces obejmuje zasoby fizyczne, czyli książki, czasopisma lub rękopisy, ale także cyfrowe. Te ostatnie to e-booki, bazy danych, artykuły naukowe i różne materiały multimedialne. Kwerenda biblioteczna to czynność realizowana codziennie przez studentów, którzy przygotowują się do pisania pracy akademickich, naukowców lub osoby, które interesują się konkretnym tematem.
Kwerenda bazuje na korzystaniu z katalogów bibliotecznych, tradycyjnych, jak również elektronicznych, a więc może chodzić także o cyfrowe katalogi, które są dostępne na stronach internetowych bibliotek.
Nierzadko zdarza się także, że biblioteki oferują subskrypcję różnych baz danych, gdzie można znaleźć pełne teksty artykułów naukowych, raporty i e-booki. Kwerendę realizuje się, opierając się na słowach kluczowych, autorach i tytułach.
W kwerendzie bibliotecznej pomagają także bibliotekarze, co szczególnie jest ważne, jeżeli mamy problemy z dotarciem do informacji. Pracownik biblioteki może również pomóc w ustaleniu strategii i wskazać właściwe źródła. Warto zauważyć, że pomimo bardzo dużej popularności korzystania z nowoczesnych rozwiązań cyfrowych, wciąż nieocenioną pomocą jest przeglądanie zbiorów fizycznych, a więc dostępnych na miejscu rękopisów, czasopism i książek.
Kwerenda literatury
Systematyczność niezbędna w kwerendzie literatury pozwala na wyszukanie, zebranie i przeanalizowanie publikacji naukowych, a także wszelkich innych źródeł literaturowych. W ten sposób wykonana kwerenda pozwala zgromadzić wiedzę i dane, które wykorzystuje się w naukowych badaniach. Kwerendy literatury standardowo wykonują wszyscy studenci, pisząc pracę licencjacką lub magisterską, doktorską czy habilitacyjną.
Kwerendę tę wykonuje się na gruncie nauki praktycznie nieustannie. Dzięki niej możliwe jest zidentyfikowanie luk w badaniach naukowych. Uzyskuje się więc wiedzę, co do obszarów do tej pory nieprzebadanych oraz tych, gdzie badania były zrealizowane, ale w niewystarczającym stopniu. W ten sposób można określić i doprecyzować pytania badawcze i sformułować hipotezy bazujące na aktualnym stanie wiedzy.
Ten rodzaj kwerendy pozwala również uniknąć powielania badań, ale nie mniej ważne jest dostarczanie dla nich ram teoretycznych. To duże ułatwienie dla naukowców, którzy mogą osadzić swoje prace w istniejącej literaturze.
Osoba realizująca kwerendę literatury najpierw powinna dokładnie zdefiniować temat i zakres poszukiwań, dzięki czemu może się skupić na źródłach istotnych. Do ich wyszukania wykorzystuje się katalogi biblioteczne, wyszukiwarki internetowe, bibliografie i bazy danych. Gdy źródła te są zebrane, przystępuje się do ich przeanalizowania pod kątem wiarygodności i przydatności.
Tak jak w każdej innej kwerendzie, kluczowa jest dokumentacja źródeł pozwalająca na swobodne późniejsze odwoływanie się do nich i utworzenie bibliografii. Kwerenda literatury polega także na krytycznej ocenie zebranych materiałów. Ich porównanie prowadzi do wniosków i umożliwia proces pisania pracy lub realizację dalszych badań.
Kwerenda naukowa
Kwerenda naukowa koncentruje się na źródłach, które są niezbędne w pracy naukowej. Priorytetem dla badacza jest skrupulatność w poszukiwaniu, zbieraniu i analizowaniu informacji naukowych. W zależności od projektu naukowego kwerenda może trwać krótko, ale może także być realizowana przez dłuższy czas. Naukowcy piszący prace naukowe, artykuły albo prowadzący badania, czasami są zmuszeni nawet do wyjazdu do innego miasta lub kraju. Dzieje się tak, gdy do czynienia mamy z unikalnymi źródłami, które są dostępne jedynie na miejscu – mogą to być np. stare książki i rękopisy.
Naukowa kwerenda niezbędna jest do prowadzenia badań podstawowych, dzięki którym zdobywana jest szczegółowa wiedza o konkretnym zagadnieniu. Proces ten jest tak samo niezbędny w przypadku rozwoju teorii naukowych. Kwerenda pomaga właśnie w budowaniu tychże teorii i ich weryfikacji. Będzie dostarczać dowodów i analiz.
Kwerenda naukowa to także możliwość przeprowadzenia weryfikacji hipotez. Badacze dokonują porównania z danymi istniejącymi, co pozwala potwierdzić lub obalić jakąś teorię naukową. Ponadto nieocenionym skutkiem realizacji kwerendy jest także ujawnianie kolejnych problemów badawczych, które przyczyniają się do rozwoju danej dziedziny wiedzy.
Specjalistyczne poszukiwania są również bardzo płodne w kontekście opracowywania metodologii. Badacz pozyskuje informacje dotyczące techniki metod badawczych, które może potem wykorzystać w swojej pracy.
Kwerenda w naukowych bazach danych
Szczególną wartość, jeśli chodzi o wyszukiwanie informacji, przedstawiają naukowe bazy danych. Realizowana w nich kwerenda jest nie do przecenienia, szczególnie wtedy, gdy mamy przed sobą do wykonania pracę naukową. Niezależnie od tego, czy chodzi o napisanie artykułu do czasopisma naukowego, przygotowanie eseju albo zebranie materiałów do pracy dyplomowej, skorzystanie z baz danych jest konieczne. To tu docieramy do informacji pewnych, potwierdzonych i weryfikowalnych, a w bazach danych znajdujemy publikacje naukowe, raporty i prace dyplomowe.
Docieranie do wartościowej wiedzy bez względu na to, o jaki typ kwerendy chodzi, będzie procesem ułatwionym, a przez to szybciej realizowanym, jeżeli zawęzimy pole poszukiwań. Tak jest również w przypadku kwerendy w naukowych bazach danych. Najważniejsze dla każdego badacza jest wybieranie tych baz danych, które będą pokrywały się tematycznie z daną dziedziną, czyli z naszym obszarem badawczym. Do najbardziej znanych i przydatnych baz danych należy zaliczyć takie jak np.:
- PubMed,
- Scopus,
- Web of Science,
- JSTOR,
- IEEE Xplore,
- Google Scholar,
- Web of Science.
Wybór odpowiedniej bazy danych to jednak nie wszystko, ponieważ trzeba wiedzieć, jak się poruszać po takich zasobach. Jedną z podstawowych kwestii jest właściwe formułowanie zapytań, a więc musimy pamiętać o tym, aby wybierać odpowiednie słowa kluczowe i frazy. Powinny dokładnie opisywać temat poszukiwań. W naukowych bazach danych dostępne mogą być także filtry takie jak język, data publikacji i typ dokumentu, co również pozwala szybciej dotrzeć do źródeł, na których nam akurat zależy.
W tego rodzaju kwerendzie, gdy możemy pobrać pełne teksty artykułów i je zapisać, bardzo ważna jest organizacja. Dobrze zorganizowane materiały to ich łatwiejsze późniejsze wykorzystanie. Jest to tak samo istotne dla badacza, jak sporządzanie szczegółowych notatek i tworzenie bibliografii. Pamiętajmy też, że proces ten nigdy się nie kończy. Obowiązkiem badacza jest regularne sprawdzanie, czy nie pojawiły się nowe publikacje i czy baza literatury nie wymaga aktualizacji.
Kwerenda w wyszukiwarkach internetowych
Wśród rodzajów kwerend ta, która jest realizowana w wyszukiwarkach, zajmuje szczególne miejsce, ponieważ można ją wykonać najszybciej i przy minimalnym nakładzie sił. Wystarczy dostęp do komputera i Internetu. Kwerenda w wyszukiwarkach internetowych nie wymaga od użytkownika odwiedzania archiwów, bibliotek lub innych miejsc, gdzie można znaleźć ważne źródła. Realizowane w ten sposób poszukiwania dotyczą skomplikowanych zagadnień naukowych, ale także zwykłych codziennych ciekawostek. Kwerenda taka przydaje się badaczom, którzy pracują nad ważnym tekstem naukowym, ale także przysłowiowemu Kowalskiemu, który szuka przepisu na smaczne danie.
Do przeszukiwania zasobów internetowych wykorzystywać będziemy wyszukiwarki takie jak Google, Bing, Yahoo lub szereg innych. Dzięki tym narzędziom można dotrzeć do informacji, które będą dostępne na serwisach informacyjnych, portalach społecznościowych, stronach internetowych, forach, blogach i innych źródłach online.
Abyśmy mogli być przekierowani do najbardziej wartościowych merytorycznie wirtualnych miejsc, niezwykle ważne jest zdefiniowanie słów kluczowych. To powinny być te, które będą najbardziej adekwatnie opisywać wyszukiwane informacje. Zastanówmy się więc, jakie to będą pytania, frazy lub pojedyncze słowa czy też kombinacje tych elementów.
Poza tym będziemy tu postępować podobnie jak w przypadku naukowych baz danych, zawężając pole wyszukiwania. Chodzi o stosowanie filtrów wszędzie tam, gdzie będą one dostępne. Można wybrać datę publikacji, język, region i typ pliku, co może jeszcze bardziej doprecyzować wyniki wyszukiwania.
Należy też pamiętać o weryfikacji wiarygodności źródeł, co jest szczególnie ważne w kontekście tak bardzo obecnych w sieci nieprawdziwych informacji (fake news). Ocena rzetelności i autentyczności informacji powinna się odbywać poprzez dokładne sprawdzenie autora, datę publikacji, referencji i naturalnie odwołań do źródeł pierwotnych.
Ten rodzaj kwerendy jest najbardziej obecny w życiu każdego z nas. Chcąc nie chcąc, korzystamy z niej, ponieważ jest to możliwość natychmiastowego zdobywania informacji. Możemy w ten sposób nie tylko zdobywać źródła do pracy naukowej, ale także zawodowej. Kwerenda w wyszukiwarkach internetowych pozwala nam śledzić najnowsze wydarzenia z kraju i ze świata oraz trendy w różnych obszarach życia. W ten sposób docieramy także do poradników, filmów instruktażowych i wszelkich innych materiałów pozwalających na szybsze rozwiązanie jakiegoś problemu.
Chcesz już mieć czas dla siebie i bez zmartwień móc w spokoju spotkać się ze znajomymi?
Korzyści korzystania z kwerend
Kwerendy są narzędziem niezwykle cennym, jeżeli chodzi o dostępność do informacji. Bez względu na to, czy chodzi o życie osobiste, zawodowe lub naukowe, ta metoda jest bezkonkurencyjna w kontekście dokładności i efektywności. Dzięki kwerendzie docieramy bardzo skutecznie do informacji, które były nam potrzebne, ponieważ można liczyć na bardzo precyzyjne wyniki wyszukiwania. Nieocenionym atrybutem jest także duża oszczędność czasu, którego współcześnie brakuje każdemu bez względu na to, o jaki obszar aktywności chodzi.
Skuteczne wyszukiwanie informacji
Niezależnie od tego, kto szuka informacji i jaką one mają wartość, przede wszystkim liczy się skuteczność i tu kwerenda sprawdza się bardzo dobrze. Dzięki niej możemy eksplorować bardzo szeroki wachlarz źródeł takich jak naukowe bazy danych, biblioteki źródłowe i inne zasoby informacji. Poza tym kwerendy dają dostęp do informacji aktualnych, a więc do publikacji najnowszych, co jest szczególnie ważne w dziedzinach, które zmieniają się bardzo dynamicznie. Tak jest np. w obszarze prawa, nauki i technologii. Kwerendy są bardzo skutecznym narzędziem, jeśli chodzi o wsparcie procesu edukacyjnego – są nieocenioną pomocą dla studentów i nauczycieli.
Oszczędność czasu
Jedną z największych korzyści dla korzystających z kwerendy jest również oszczędność czasu. Wystarczy sobie wyobrazić, ile byśmy musieli go poświęcić, aby przeszukiwać olbrzymie ilości źródeł w sposób tradycyjny. Natomiast tak zbawienna dla każdego użytkownika automatyzacja procesu wyszukiwania, to gwarancja natychmiastowego dotarcia no informacji wartościowych.
Precyzyjne wyniki
Kwerenda, w której stosuje się precyzyjnie dobrane słowa kluczowe i frazy oraz filtrowanie uwzględniające datę, język i autora to bardzo wymierne zwiększenie dokładności i precyzji. W ten sposób badacz lub zwykły użytkownik ma możliwość pomięcia danych, które są niepotrzebne albo niezwiązane z tematem.
Jak tworzyć skuteczne kwerendy?
Aby kwerenda była skuteczna, przede wszystkim należy sobie uzmysłowić, że istnieją pewne bardzo ważne techniki i zasady, dzięki którym do informacji dotrzemy szybko, ale co jeszcze ważniejsze, będą one dokładne. Należy skoncentrować się na celu naszej kwerendy, a więc na tym, czego dokładnie szukamy. Dzięki temu będzie można sformułować pytanie bardziej klarowne. A im dokładniejsze, tym bardziej dokładna będzie odpowiedź. Niemniej istotne będzie wybranie odpowiednich fraz i słów kluczowych.
Sformułowanie klarownego pytania
Aby sformułować klarowne pytanie, musimy dokładnie zastanowić się nad celem naszej kwerendy. To bardzo ważny etap, a w zasadzie moment przed samym przystąpieniem do wyszukiwania. W ten sposób oszczędzamy czas i eliminujemy obszary, które nie mają nic wspólnego z naszymi poszukiwaniami. Może chodzić o konkretne bardzo precyzyjne dane, ale celem może być także przeprowadzenie analizy.
Pytanie powinno być sformułowane w taki sposób, aby było proste i zrozumiałe. Należy unikać złożonych i skomplikowanych zdań. Każdemu użytkownikowi powinna przyświecać zasada mówiąca, że im prostsze i klarowne pytanie, tym łatwiej poradzą sobie z nim wyszukiwarki i bazy danych.
Wybór właściwych słów kluczowych
Wyniki kwerendy uzależnione będą od tego, jakich słów kluczowych użyjemy. Nie mogą to być więc słowa i frazy przypadkowe, ale powinny być dokładnie przemyślane. Najważniejsze, aby jak najbardziej ściśle odnosiły się do dziedziny i tematu, o który chodzi. Precyzja pozwala unikać nazbyt ogólnych słów, które mogą skutkować nazbyt szerokimi wynikami. Zastosowanie zbyt specyficznych albo ogólnych terminów może skutkować jednak nie tylko rozszerzeniem wyników, ale również ich ograniczeniem. Wówczas cały proces może się wydłużać, a tego przecież nie chcemy. Warto też stosować synonimy słów kluczowych i ich różne warianty.
Przykłady zastosowań kwerend
Systematyczne i dokładne wyszukiwanie informacji to proces obecny w bardzo wielu dziedzinach życia. Kwerendy służą m.in. do pozyskiwania informacji naukowych. Są nieocenione w dziedzinach społecznych i przyrodniczych, jeżeli chodzi o dotarcie do najnowszych publikacji naukowych. Przydają się także w analizie danych, a poza tym trudno się bez nich obejść przy tworzeniu raportów i statystyk. Dlatego kwerendy są narzędziem cenionym nie tylko przez studentów i naukowców, ale są także użyteczne w pracy. Dla firm działających w różnych branżach są narzędziem, które służy do optymalizacji procesów. Pomagają w monitorowaniu wyników i są pomocne w podejmowaniu ważnych decyzji biznesowych.
Wyszukiwanie informacji naukowych
Kwerenda to narzędzie, z którego naukowcy korzystają na bieżąco. Dzięki nim dociera się do potrzebnych artykułów naukowych, książek albo danych. Przykładem jest kwerenda realizowana w naukowych bazach danych. Pozwala szybko dotrzeć do wiedzy z danej dziedziny pod kątem konkretnych zainteresowań naukowych. Tak samo często z kwerend korzystają studenci, którzy przygotowują się do pisania pracy dyplomowej lub muszą przeanalizować literaturę przedmiotu albo pozyskać źródła do cytowania.
Analiza danych w firmach
Bez stosowania kwerend trudno sobie wyobrazić realizację obowiązków zawodowych analityka pracującego w tej lub innej firmie. To właśnie ten proces skutecznego wyszukiwania informacji pozwala wyciągać wnioski w przypadku dużych zbiorów danych. Wystarczy przywołać konieczność przeprowadzenia kwerendy w bazie klientów dotychczasowych i nowych. Tak wykonane badanie pozwala skoncentrować się na preferencjach klientów, a co za tym idzie – bardziej odpowiednio dostosować swoją ofertę.
Poza tym firmy wykorzystują kwerendy do skutecznego monitorowania swoich wyników finansowych. Chodzi także o przeanalizowanie skuteczności kampanii marketingowych, ale również ocenę wydajności pracowników.
Tworzenie raportów i statystyk
Dzięki kwerendom możliwe jest także szybkie i precyzyjne dotarcie do niezbędnych danych, które są potrzebne do tworzenia raportów. Mowa o raportach finansowych, sprzedażowych lub odnoszących się do zasobów ludzkich. Przykładem mogą być firmy działające na polu internetowych technologii. Kwerendy w branży IT pozwalają wygenerować statystyki dotyczące wydajności systemów i dostępności usług, ale także błędów występujących w konkretnym oprogramowaniu.
Niemniej istotne są kwerendy w przypadku tworzenia statystyk i raportów, jeżeli chodzi o pracę naukową. Wszędzie tam, gdzie wymaga ona danych statystycznych (np. konkretne grupy społeczne), to kwerendy właśnie dają wgląd w tendencje do zmian jakiegoś zjawiska naukowego lub do utrzymywania się na takim samym poziomie.
Co to jest kwerenda – podsumowanie
Bez względu na to, czy chodzi o codzienne prozaiczne problemy, czy też naukę, kwerendy są narzędziem niezwykle istotnym. Wspierają procesy badawcze, umożliwiają szybkie i efektywne pozyskiwanie informacji, ale także wydajne zarządzanie danymi. Poprzez zrozumienie, czym różnią się rodzaje kwerend i jak tworzyć skuteczne zapytania, możemy lepiej wykorzystywać dostępne zasoby informacyjne.
W dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości kwerendy odgrywają kluczową rolę. W obliczu konieczności korzystania z zasobów informacyjnych stają się one szybkim i precyzyjnym wyszukiwaniem danych. To pozwala nam lepiej funkcjonować w życiu codziennym w pracy i podczas badań naukowych. Badacze dzięki kwerandom zyskują dostęp do najnowszych wyników badań i publikacji, co implikuje postęp naukowy w każdej dziedzinie wiedzy. W biznesie kwerenda ułatwia analizę danych i tworzenie raportów, co przekłada się na bardziej strategiczne decyzje. Cechą charakterystyczną kwerend jest więc ich efektywność i wszechstronność. To czyni je we współczesnym społeczeństwie informacyjnym narzędziem nieodzownym.
Kwerenda wspomagająca codzienną pracę i badania to gwarancja zwiększenia efektywności i precyzji, jeśli chodzi o docieranie do niezbędnych informacji. Żyjąc w świecie, w którym na każdym kroku dostęp do danych jest niemal najważniejszy, skuteczne tworzenie i używanie kwerend daje możliwość zyskania przewagi bycia bardziej konkurencyjnym w środowisku akademickim lub w wielu innych branżach.
Dzięki kwerendzie oszczędzamy czas i wysiłek, docierając to najbardziej wartościowych aktualnych źródeł. Warto z nich korzystać regularnie, ponieważ są narzędziami wspierającymi rozwój naszej wiedzy. Dzięki nim stajemy się bardziej kompetentni niezależnie od tego, czy chodzi o nowy projekt, badania naukowe lub raport zlecony w miejscu pracy.
Atelier redakcji tekstu
Specjaliści ds. redakcji i korekty tekstu
Atelier redakcji tekstu to doświadczony zespół korektorów i redaktorów oferujący usługi w zakresie profesjonalnej korekty i redakcji wszelkiego rodzaju tekstów – prac licencjackich, magisterskich, doktorskich, artykułów, książek itp.